SECURA NOVA Sp. z o.o.

ul. Marcepanowa 42,

02-962 Warszawa

tel. + 48 602 48 24 61

W dniach 17-28.06.2024 sklep nie prowadzi sprzedaży.

Program „Co możesz zrobić sam”

Szanowna Pani Doktor,
Szanowny Panie Doktorze,

Cieszymy się, że również drogą internetową możemy do Państwa i Waszych Pacjentów skierować przesłanie naszego Programu ASTMA - "Co Możesz Zrobić SAM", wiedząc, że jest to choroba, która daje się kontrolować do tego stopnia, że można prowadzić normalne życie, praktycznie bez dolegliwości.

Wasz Pacjent musi sobie jednak uświadomić, że:

 • Astma jest chorobą przewlekłą i z tego powodu musi być leczona codziennie, bez przerw, nawet wtedy, gdy dolegliwości już ustąpiły.
 • Astma przebiega inaczej u każdego z chorych: jedni mają dolegliwości tylko w określonych sytuacjach, inni niemal stale, jednym pomaga taki lek, drugim inny, jeden ma trudności z oddychaniem podczas wysiłku, inny tylko w nocy, jeszcze inny podczas zabawy z kotem. Niektórzy cierpią tylko na napady kaszlu, u innych występuje świszczący oddech lub ciężkie napady duszności.
 • Kluczową strategią w astmie oskrzelowej jest sprawienie by ON SAM, w równym stopniu co lekarz, zdał sobie sprawę z tego, czym ona jest i, że wymaga ona lepszego poznania siebie i swojej choroby, bo tylko wtedy można z nią należycie postępować i prowadzić życie tak jak osoba zdrowa, włączając w to uprawianie sportu.
 • ON SAM musi się nauczyć rozpoznawania wczesnych oznak pogorszenia, a gdy te się pojawią zastosowanie właściwego leczenia.
 • Może to osiągnąć przez: zapewnienie sobie stałego, partnerskiego kontaktu z lekarzem prowadzącym, wspólnego zaplanowania postępowania, unikania czynników wyzwalających, regularne monitorowanie własnego stanu oraz zdyscyplinowane przyjmowanie właściwych leków przeciwastmatycznych, jak również przez prawidłowe (przez to efektywne) korzystanie z urządzeń ułatwiających ich przyjmowanie oraz innych, które poprawią komfort i jakość życia.
 • Są trzy poziomy angażowania się w OPIEKĘ NAD SOBĄ SAMYM: MINIMALNY, ŚREDNI, MAKSYMALNY.
  1. minimalny: zna różnicę między lekiem, który "zapobiega" i tym, który "przynosi ulgę". Wie, że przy nasileniu się objawów, lek przynoszący ulgę może przyjmować częściej, lecz jeśli nie uzyska kontroli w czasie uzgodnionym z lekarzem, tego samego dnia zwróci się o pomoc medyczną.
  2. średni: rozumie mechanizmy zachodzące w astmie, czynniki wyzwalające pogorszenie choroby i sposoby działania leków. Uzgodnił z lekarzem schemat dopasowania leczenia zapobiegawczego, jeśli istnieje stopniowe pogarszanie się objawów lub wartości szczytowego przepływu wydechowego. Uzgodnił również poziom objawów i wartość szczytowego przepływu wydechowego przy, którym zwraca się o pomoc medczną.
  3. maksymalny: wie jak postępować samodzielnie uwzględniają monitorowanie szczytowego przepływu. Leczenie jest zgodne z wcześniej uzgodnionymi kryteriami (sezonowymi, sytuacyjnymi, objawowymi), wie kiedy rozpocząć krótkotrwałe stosowanie doustnych kortykosteroidów. Sprawuje kontrolę nad astmą.

Secura Nova pragnie włączyć się do współpracy lekarza z pacjentem. Choremu chcemy podpowiedzieć "CO MOŻE ZROBIĆ SAM", by poprzez maksymalne zaangażowanie, osiągnąć maksymalne efekty.

Z poważaniem
Jacek Bodasiński

 

Program powstał przy pomocy firm:

   

ZASTOSOWANIE PROGRAMU PROWADZI DO:

 • zmniejszenia ilości i jakości objawów chorobowych,
 • zapewnienie udziału dziecka w normalnej aktywności fizycznej,
 • zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka i uczestnictwa w zajęciach szkolnych,
 • podtrzymywania prawidłowej funkcji układu oddechowego (drożność oskrzeli mierzonej za pomocą PEFR lub 1% FVC).

STRATEGIA LECZENIA:

 • opanowanie objawów chorobowych,
 • zapobieganie występowania objawów,
 • doprowadzenie do przywrócenia i podtrzymywania prawidłowej funkcji układu oddechowego,
 • zmniejszenie nieswoistej nadreaktywności oskrzeli,
 • zapobieganie przewlekłej, obturacyjnej chorobie,
 • dróg oddechowych i nieodwracalnym zmianom w wieku dojrzałym.
Secura Nova

Secura Nova / design by VENTI

Strona główna / Mapa strony