Kalkulatory nebulizacji

12.10.2015
Kalkulatory dawek online

Korzystanie z kalkulatora sprowadza się do kardynalnej zasady poprawnego i wiarygodnego opisania wszystkich aspektów procesu nebulizacji. Pracę z kalkulatorem rozpoczynamy od wprowadzenia danych opisujących kluczowe parametry charakterystyki posiadanego i przeznaczonego do wykonania nebulizacji sprzętu : przepływu powietrza AO, wydatku roztworu LO, przestrzeni martwej NRV oraz frakcji cząstek drobnych RAF

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych odnoszących się do cyklu oddechowego pacjenta: objętości spokojnego oddechu TV, częstości oddychania BF, stopnia obturacji wyrażonego jako % fazy wdechu w czasie jednego cyklu oddechowego oraz stopnia szczelności układu

Trzecim istotnym elementem kalkulacji dawek jest poprawny opis formuły leczenia, to jest stężenia leku w jednostce jego objętości. Program umożliwia kalkulację dawek dla kilku stężeń leków dostępnych na rynku. Z przyczyn technicznych i racjonalnych  (mając na względzie szeroką rozpiętość dawek nominalnych), przed przystąpieniem do kalkulacji należy dokonać wyboru trybu obliczeń : wyższe stężenia leków obliczane są w miligramach, niskie stężenia leków wyliczane są w mikrogramach.

Zgodnie z metodyką obliczeń kalkulator raportuje dane przetworzone w zakresie czasu trwania wdechu w funkcji częstości oddychania i stopnia obturacji, objętość aerozolu produkowana w czasie trwania wdechu, efektywność inhalacji rozumianą jako proporcję TV do produkcji aerozolu w czasie wdechu (AOTI). Przeliczana jest ponadto rzeczywista objętość płynu dostępna do nebulizacji oraz ostateczne stężenie leku w jednostce objętości roztworu w przypadku dodania rozcieńczalnika. Kolejnym krokiem jest zadeklarowanie objętości roztworu o stężeniu wybranym w poprzednich etapach konstruowania zabiegu nebulizacji.

Program dokonuje automatycznych wyliczeń, których wyniki wyświetla w stosownej sekcji. Odczytując je Użytkownik może dokonać analizy poprawności doboru leku i sprzętu w konkretnym przypadku klinicznym.

Kalkulator w mikrogramach            Kalkulator w miligramach

Po wybraniu opcji uruchomione będzie pobieranie pliku.

 


 

Problem kalkulacji dawek można postawić odwrotnie: skoro możliwe jest przeliczenie dawki od abstrakcyjnej, przez konkretnie zastosowaną dawkę nominalną, przez możliwą do wyprodukowania dawkę emitowaną, przez możliwą do przyjęcia przez chorego dawkę dostarczoną aż po docierającą do miejsca przeznaczenia dawkę zdeponowaną, to zapewne możliwe jest wykonanie kalkulacji odwrotnej.

W takim przypadku pytanie brzmi: skoro zamierzam dostarczyć do oskrzeli np. 75 µg leku, to jakiej dawki nominalnej (objętości leku) należy użyć (pamiętając o regułach leczenia wyrażonych dawką abstrakcyjną)?

Możliwość określenia objętości leku koniecznej do uzyskania konkretnej dawki dostępna jest wprawdzie  przy wykorzystaniu istniejącego oprogramowania, jednak wymaga od użytkownika czasochłonnego eksperymentowania z układem zmiennych (patrz kalkulatory „OLCIA” i „DROPS”) i dobieranie objętości leku metoda prób i błedów..

Kalkulator „odwrotny” on-line, po ustawieniu typu oczekiwanej dawki oraz układu  pozostałych zmiennych zwraca automatycznie objętość leku, która w tej konkretnej sytuacji klinicznej jest konieczna do uzyskania żądanej dawki.

Kalkulator "odwrotny"

Po wybraniu opcji uruchomione będzie pobieranie pliku.

 

Opracowanie : Emil Florkiewicz


Zobacz pozostałe wpisy
Jeżeli chciałbyś zamieścić na tej stronie artykuł, komentarz lub wyrazić swoją opinię na temat związany z alergicznymi nieżytami nosa i astmą oskrzelową, możesz to zgłosić wypełniając formularz.


Secura Nova

Secura Nova / design by VENTI

Strona główna / Mapa strony